Światowe Dni Młodzieży z Rio do Krakowa

Wybór gospodarza kolejnych Dni

Piosenka dla Ojca Świętego

Światowe dni młodzieży

Hymn Światowych Dni Młodzieży w Rio

Oficjalna storna Światowych Dni Młodzieży: http://www.rio2013.com/pl

Program wizyty papieża Franciszka w Brazylii:

Telewizja Polska będzie transmitowała najważniejsze wydarzenia 28. Światowego Dnia Młodzieży w Rio de Janeiro. Z udziałem papieża Franciszka odbędzie się on w dniach 22-29 lipca i obejmie oprócz Rio de Janeiro, także narodowe sanktuarium maryjne w Aparecidzie.

TVP planuje transmisje z następujących wydarzeń:

Czwartek, 25 lipca

22:50 Światowe Dni Młodzieży. Powitanie Papieża Franciszka. Transmisja – TVP1

Piątek, 26 lipca

10:00 Światowe Dni Młodzieży. Powitanie Papieża Franciszka (skrót) – TVP1

22:50 Światowe Dni Młodzieży. Droga Krzyżowa. Transmisja – TVP1

Sobota, 27 lipca

0:30 Światowe Dni Młodzieży. Czuwanie modlitewne Ojca Świętego. Transmisja – TVP1

Niedziela, 28 lipca

8:50 Światowe Dni Młodzieży. Czuwanie modlitewne Ojca Świętego (skrót) – TVP1

14:50 Światowe Dni Młodzieży. Msza święta na zakończenie ŚDM. Transmisja – TVP2

Poniedziałek 29 lipca

10:00 Światowe Dni Młodzieży. Podsumowanie (skrót) – TVP1

Program pierwszej znaczącej zagranicznej wizyty papieża Franciszka w lipcu tego roku będzie bogaty w różnego rodzaju spotkania. Papież przybędzie do Rio de Janeiro z okazji Światowych Dni Młodzieży Rio2013. Program wizyty przewiduje spotkanie z prezydent Brazylii Dilmą Rousseff, wizytę w jednej z fawel, w szpitalu oraz spotkanie z młodymi więźniami

Przybycie i oficjalne powitanie

 Papież przybędzie do Brazylii w poniedziałek 22 lipca. Oficjalne powitanie odbędzie się o godz. 16.00 na Międzynarodowym Lotnisku Galeão. Następnie odbędzie się Ceremonia Powitania w ogrodzie Pałacu Guanabara, gdzie Ojciec Święty wygłosi pierwsze przemówienie. W tym miejscu papież zostanie również przyjęty przez przedstawicieli władz państwowych: panią prezydent Dilmę Rousseff, gubernatora stanu Rio de Janeiro Sérgio Cabrala oraz prezydenta miasta Rio de Janeiro Eduarda Paesa.

Papież będzie mieszkał w Rezydencji Sumaré, gdzie gościł również bł. Jan Paweł II w czasie swoich dwóch wizyt w Brazylii: w 1980 i 1997 roku. Rezydencja jest położona w miejscu spokojnym, odosobnionym, oddzielonym od miejskiego hałasu. Zamieszka w niej również orszak papieski.

Papież będzie tam odprawiał prywatne Msze święte.

Wizyta w Aparecidzie

W środę 24 lipca Ojciec Święty uda się do brazylijskiego sanktuarium narodowego Matki Bożej z Aparecidy, będącego największym sanktuarium maryjnym na świeice. Wizyta odbędzie się na osobistą prośbę papieża Franciszka, który jest szczególnym czcicielem Matki Bożej.

Wraz z przewodniczącym Konferencji Biskupów Brazylijskich i arcybiskupem Aparecidy kardynałem Raymundo Damasceno, Ojciec Święty odprawi tam Mszę św. oraz wygłosi homilię. Przed Mszą papież pomodli się przez figurą Matki Bożej.

Wymiar społeczny ŚDM Rio2103

W tym samym dniu papież weźmie udział w inauguracji Zintegrowanego Centrum Zdrowia Psychicznego przeznaczonego dla osób uzależnionych od narkotyków. Szpital św. Franciszka (były Szpital Trzeciego Zakonu franciszkańskiego) znajduje się w dzielnicy Tijuca i posiada 22 oddziały. Pracuje tam 350 lekarzy oraz około 500 pracowników służby zdrowia. Placówka posiada 648 łóżek szpitalnych, 323 łóżka rehabilitacyjne, 12 łóżek przeznaczonych dla pacjentów po nagłych wypadkach, 75 łóżek do intensywnej terapii oraz 11 sal operacyjnych. Szpital jest placówką publiczną przyjmującą pacjentów posiadających ubezpieczenie zdrowotne oraz objętych Zintegrowanym System Zdrowia (port. Sistema Unico de Saúde). Pacjenci są przekierowywani do szpitala z Oddziału Zdrowia w Rio de Janeiro. Papież wygłosi tam krótkie przemówienie.

Czwartek pełen emocji

25 lipca prezydent miasta Rio de Janeiro Eduardo Paes w symbolicznym geście wręczy Ojcu Świętemu klucze do miasta, wyrażając w ten sposób szacunek wobec papieża. Przewidziane jest również krótkie spotkanie z przedstawicielami świata sportu połączone z poświęceniem flag olimpijskich.

Rano papież Franciszek uda się na wyjątkowe spotkanie. Po 33 latach następca św. Piotra ponownie odwiedzi fawelę. W 1980 r. papież Jan Paweł II udał się z wizytą do faweli Vidigal, znajdującej się w południowej części Rio. Tym razem Ojciec Święty odwiedzi fawelę Varginha, znajdującą się w dzielnicy Manguinhos w północnej części Rio de Janeiro, która została spacyfikowana przez władze stanu Rio de Janeiro. Papież przemówi do mieszkańców faweli i udzieli im błogosławieństwa.

O 18.00 Ojciec Święty weźmie udział w Ceremonii Powitania przygotowanej przez młodzież na plaży Copacabana. Będzie to jedno z Wydarzeń Centralnych ŚDM. Papież po raz pierwszy pozdrowi pielgrzymów ŚDM i wygłosi przemówienie.

Dzień z młodymi

W Quinta da Boa Vista, jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc turystycznych miasta gdzie znajduje się rezydencja cesarzy Brazylii, odbędą się katechezy oraz Targi Powołaniowe. W piątek rano 26 lipca Ojciec Święty wyspowiada tam cztery młode osoby.

Następnie w Pałacu Arcybiskupim św. Joachima papież spotka się z młodymi więźniami. W południe Ojciec Święty odmówi modlitwę “Anioł Pański” z balkonu Pałacu. Przed tradycyjnym obiadem z młodymi przedstawicielami z wszystkich kontynentów, papież pozdrowi Lokalny Komitet Organizacyjny oraz darczyńców  ŚDM Rio2013.

O godz. 18.00 odbędzie się Droga Krzyżowa z młodzieżą na plaży Copacabana. Będzie to trzecie Wydarzenia Centralne ŚDM, w czasie którego przemówi papież.

Sobotnie spotkania modlitewne

Program dnia rozpocznie się Mszą św. w katedrze św. Sebastiana z udziałem biskupów, kapłanów, osób konsekrowanych oraz seminarzystów pod przewodnictwem Ojca Świętego. Następnie papież Franciszek spotka się w Teatrze Miejskim z przedstawicielami społeczeństwa z Rio oraz z Brazylii. Budynek teatru powstał w XIX wieku i przez długi czas był główną sceną artystyczną kraju.

Po południu papież będzie uczestniczył w obiedzie z brazylijskimi kardynałami, członkami prezydium Konferencji Biskupów Brazylii, lokalnymi biskupami oraz orszakiem papieskim w refektarzu Centrum Studiów w Sumaré.

O 19.30 rozpocznie się Czuwanie z Ojcem Świętym na Campus Fidei w Guaratibie. Będzie to czwarte Wydarzenie Centralne ŚDM Rio2013. Papież przemówi do pielgrzymów oraz wraz z młodymi weźmie udział w adoracji Najświętszego Sakramentu.

Pożegnalna niedziela

O 10.00 rano papież Franciszek ponownie spotka się z młodzieżą zgromadzoną na Campus Fidei. Podczas Mszy rozesłania papież ogłosi gdzie odbędą się kolejne ŚDM. W południe Ojciec Święty odmówi modlitwę „Anioł Pański” z zebranymi pielgrzymami.

Obiad papieża i orszaku odbędzie się w refektarzu Centrum Studiów Sumaré. Przed wyjazdem z rezydencji papież spotka się z członkami Komitetu Koordynacyjnego CELAM (Latynoamerykańskiej Rady Biskupiej).

Następnie papież Franciszek podziękuje osobiście 60 tysiącom wolontariuszy zaangażowanych w organizację ŚDM. Spotkanie odbędzie się o godz. 17.30 w centrum konferencyjnym Rio Centro (pawilon 4).

Na lotnisku Galeão odbędzie się Ceremonia Pożegnania Ojca Świętego w czasie której papież wygłosi przemówienie. Odlot do Rzymu jest przewidziany na godzinę 19.00.

Logo Dni Młodzieży:

rioFragment z Ewangelii według świętego Mateusza, o tym jak zmartwychwstały Jezus spotkał swoich uczniów na górze, stał się inspiracją do stworzenia logo Światowych Dni w Río. Jest to bezpośrednie nawiązanie do obrazu Chrystusa, jako wzoru do naśladowania. Na całym świecie Río de Janeiro kojarzy się z monumentalnym posągiem Chrystusa Odkupiciela na wzgórzu. W nawiązaniu do tego widoku na naszym logo także odnajdziemy Jego wizerunek.

Wszystkie elementy logo w całości tworzą serce. W wierze każdego człowieka serce odgrywa kluczową rolę, tak jak Brazylia będzie w sercach tysięcy młodych ludzi podczas trwania ŚDM. Symbol Światowych Dni Młodzieży obrazuje wnętrze człowieka, który nosi w sercu Chrystusa, niczym Jego uczniowie.

Otwarte ramiona Chrystusa Odkupiciela, które przecinają serce, symbolizują serdeczny uścisk jakim zostaną obdarowani pielgrzymi przybywający do Brazylii. Jest to także symbol hojności i gościnności gospodarzy.

Górna część logo (zielona) nawiązuje do drugiego symbolu miasta – wzniesienia potocznie zwanego „Głową Cukru”. Krzyż wpisany w górę przypomina o tym, że Brazylia także zwana jest Ziemią Świętego Krzyża. Elementy, które uzupełniają serce mają kolor niebieski, jako symbol wybrzeża. W połączeniu z żółtym i zielonym kolorem, całe logo nawiązuje do kolorów brazylijskiej flagi.

Wspomnienie z Dni Młodzieży w Madrycie:

Młodzi do TVP: Chcemy transmisji z Rio!

KAI

Młodzież ze Stowarzyszenia Młodzieży „Wiosło” z archidiecezji gnieźnieńskiej apeluje do Telewizji Polskiej o przeprowadzenie w ogólnopolskim paśmie transmisji ze Światowych Dni Młodzieży.

  AUTOR / CC 2.0 Chrystus Odkupiciel królujący nad Rio

„Telewizja publiczna zobowiązana jest do respektowania chrześcijańskiego systemu wartości, nie może pomijać w swoich transmisjach wydarzeń, które dla kształtowania tego systemu wśród młodego pokolenia są bardzo istotne” – piszą młodzi katolicy z Gniezna.

W liście do prezesa TVP Juliusza Brauna młodzi ludzie podkreślają, że „duża grupa polskiej młodzieży, ze względu na odległość i z uwagi na czynniki ekonomiczne, nie będzie mogła bezpośrednio uczestniczyć w tym wyjątkowym spotkaniu, dlatego zadaniem wszystkich ludzi dobrej woli jest umożliwienie zainteresowanym udziału w tym spotkaniu za pośrednictwem przekazu audiowizualnego”.

„Duża grupa młodych Polaków – 16 tysięcy osób – uczestniczyła w poprzednich, 26. Światowych Dniach Młodzieży, odbywających się w sierpniu 2011 r. w Madrycie. Niestety, wiele osób, które nie mogły wyjechać wówczas do Hiszpanii na próżno oczekiwało transmisji w telewizji publicznej z tego ważnego wydarzenia. Telewizja Polska S.A., realizując misję publiczną, nie może pomijać w swoich działaniach żadnej grupy społecznej” – podkreślają autorzy listu.

Przypominają również, że pluralizm, który jest jednym z wyznaczników realizacji wspomnianej misji publicznej nie może oznaczać pomijania pewnych grup społecznych, religijnych czy politycznych, winien natomiast oznaczać ich wszechstronne i obiektywne prezentowanie za pośrednictwem posiadanych instrumentów.

„Telewizja publiczna zobowiązana jest do respektowania chrześcijańskiego systemu wartości, nie może pomijać w swoich transmisjach wydarzeń, które dla kształtowania tego systemu wśród młodego pokolenia są bardzo istotne” – pisze młodzież ze Stowarzyszenia „Wiosło”.

Młodzi katolicy z Gniezna zwracają również uwagę, że Światowe Dni Młodzieży, zapoczątkowane przez bł. Jana Pawła II, są żywym i dynamicznym przykładem współpracy budowanej na solidnych fundamentach wiary, która może jednoczyć ludzi z różnych krajów, kontynentów, systemów politycznych i kręgów kulturalnych, przyczyniając się realnie do budowania pokoju na świecie.

Stowarzyszenie Młodzieży Wiosło ma nadzieję na pozytywną odpowiedź ze strony TVP. Jednocześnie zwraca się do stowarzyszeń i wspólnot młodzieży katolickiej, aby również wystąpiły z podobną inicjatywą. Będzie to dowodzić, iż oczekiwanie na bezpośrednią transmisję z Rio de Janeiro, płynie ze strony dużej liczby grup z całej Polski.

List w imieniu członków Stowarzyszenia Młodzieży „Wiosło” podpisała jego prezes Magdalena Grubczak.

Stowarzyszenie Młodzieży Wiosło z siedzibą w Gnieźnie powołane zostało 5 października 2012 r. i działa za aprobatą abp. Józefa Kowalczyka, prymasa Polski. Bierze aktywny udział w przygotowaniu i przeprowadzaniu wielu wydarzeń oraz spotkań dla młodzieży archidiecezji gnieźnieńskiej. Pragnie realizować cele służące ogółowi społeczeństwa, m.in. przez podtrzymywanie tradycji narodowej, działalność na rzecz osób niepełnosprawnych i potrzebujących, propagowanie krajoznawstwa, upowszechnianie kultury fizycznej i sportu, działania na rzecz wspierania rodzin, działania uczące pełnienia odpowiedzialnych zadań na rzecz społeczności lokalnej.

Pełną treść apelu młodych znaleźć można na www.archidiecezja.pl