Chrzest

chrzestSakrament chrztu wyciska na duszy niezatarte znamię, nazywane charakterem sakramentalnym. Przez ten znak zostaliśmy upodobnieni do Chrystusa-Arcykapłana i włączeni do Kościoła, Jego Mistycznego Ciała. Charakteru sakramentalnego nie niszczy nawet grzech ciężki, dlatego chrzest można przyjąć tylko jeden raz. To niezatarte znamię powoduje, że mamy udział w tzw. powszechnym kapłaństwie wiernych, a więc zobowiązani jesteśmy do składania Bogu czci i budowania Kościoła.

Sakramentu Chrztu świętego udzielamy w naszej parafii w Kamionkach:
-w drugą sobotę miesiąca o godzinie 16.00. Od września 2023 Chrzty w drugą sobotę miesiąca o godz. 14.00.
-w czwartą niedziele miesiąca o godzinie 11.30 lub 12.45 jeśli ta Msza św. jest (okres zimowy)

Terminy powyższe mogą ulegać zmianie z racji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, Oktawy Bożego Ciała, Uroczystości Wszystkich Świętych, rekolekcji parafialnych, Pierwszej Komunii Świętej i Bierzmowania oraz podczas wakacji

Zgłoszenia dziecka do tegoż Sakramentu przyjmowane są w biurze parafialnym – wtorek godz. 19.00 – 20.00 – wejście od ul. Wilczej.
Wymagane dokumenty:

  • akt urodzenia dziecka i akt ślubu rodziców dziecka (zaświadczenie podpisywane przy ślubie);
  • dane rodziców i rodziców chrzestnych (nazwisko, imię, wiek, zawód, adres);
  • zaświadczenie rodziców chrzestnych ze swoich parafii (wierzący i praktykujący katolik).

Nauka przed Chrztem świętym – UWAGA – z racji pandemii do odwołania zawieszone są nauki. Rodzice i Chrzestni przygotowują się do Chrztu dziecka poprzez obejrzenie filmiku: Chrzest św. O Szustak  oraz zapoznaniem się z obrzędem Chrztu, który otrzymują w biurze parafialnym. 

odbywa się w II wtorek miesiąca o godz. 19.00 w kaplicy. W przypadku odwołania nauki informacja zostanie podana w bieżących ogłoszeniach parafialnych. Na naukę przed Chrztem św. można przyjść  jeszcze przed urodzeniem dziecka – okres ciąży to dobry moment i spokojny czas na załatwianie takich formalności.

Zaświadczenie dla rodziców chrzestnych otrzymując osoba która jest wierzącym i praktykującym katolikiem oraz może przystępować do Sakramentów świętych. Nie może zostać Rodzicem chrzestnym osoba bez Bierzmowania oraz żyjąca w związku niesakramentalnym.