Budowa kaplicy

Poświęcenie kaplicy przez ks. Arcybiskupa: tutaj
Film ukazujący okolicę i kaplicę: tutaj
Projekt kaplicy: tutaj
Zasady działania naszej parafii: tutaj
Radio Merkury o kaplicy: Posłuchaj audycji

Kaplica to nasze wspólne dzieło. Dziękuję wszystkim za pomoc i wsparcie w budowie. Budowę można wesprzeć przez ofiarę, zbieraną podczas Mszy świętej w niedzielę oraz przelew bankowy na konto:
25 1020 4027 0000 1702 1142 9729.

Parafia rzymskokatolicka
pw. bł. Matki Teresy z Kalkuty
w Kamionkach
ul. Głuszyna 150a
61-329 Poznań

Sprawozdanie z budowy:

W związku z zakończeniem pewnego etapu prac związanych z budową naszej kaplicy pragnę kilka chwil poświęcić na sprawy gospodarcze. Doszedłem do wniosku wraz z radą budowlaną, że należy przedstawić fakty i finanse parafii zgodnie z logiką, iż parafia jest jak rodzina, a w rodzinie rzeczą normalną jest, że rozmawia się o dochodach, kosztach i planach na przyszłość.

 • Przy pomocy boskiej, dzięki łaskawej pogodzie i ciężkiej pracy naszych budowlańców udało nam się doprowadzić kaplicę do obecnego etapu
 • Stan surowy, który tutaj widzimy  to koszt 205 000 zł.
 • Koszt okien i drzwi to koszt 80 000 zł – tyle mamy do zapłacenia. Są to okna spełniające wymagania przepisów przeciwpożarowych. Pamiętajmy kaplica wg wymogów prawa jest obiektem użyteczności publicznej, niektóre elementy muszą spełniać odpowiednie wymogi, co wiąże się też z wyższymi kosztami.
 • W związku ze śmieciami na terenie naszej parafii, które zalegają w ziemi – wymieniliśmy grunt pod budową koszt prac ok. 10 000.
 • Parafia ponosi stałe koszty związane  z funkcjonowaniem: wynajem kontenera, który jest naszą zakrystia 520 zł miesięcznie, koszty ochrony 1200 zł miesięcznie, rachunki za prąd –  800 zł miesięcznie. Namiot to też znaczny koszt 1 000 zł miesięcznie. Łącznie ponad 3 500 miesięcznie.
 • Dochody parafii: parafia żyje tylko i wyłącznie z ofiar wiernych, na budowę nie ma dofinansowań z zewnątrz (państwo, samorząd). Na I etap otrzymaliśmy wsparcie z kurii, które pokryło w dużej części stan surowy, który widzimy. Niestety dofinansowania nie są stałe, dlatego też przychodzi moment, kiedy sami musimy się zatroszczyć o dalszy ciąg budowy.
 • Każdej niedzieli dziękuję za ofiary i przelewy: średnia składka zimą wynosiła 1 100 zł, natomiast przelewami budowę wspiera 7-8 rodzin łączna suma przelewów ok. 700 zł miesięcznie. Bardzo Wam za to dziękuję.
 • Co przed nami: dzięki łagodnej zimie udało nam się szybko postawić stan surowy. Chciałbym, aby dalsze prace poszły też w tym samym tempie zwłaszcza, że pogoda dopisuje i już w sumie na prace wewnątrz nie ma wpływu. Prace wewnątrz idą trochę efektem domina: a więc jedna jest uzależniona od drugiej. Do końca marca będą zmontowane okna, które musimy spłacić. Przed nami: instalatorzy wod-kan, gaz i elektryka. Później tynki i posadzki, kolejne etapy to prace: ocieplenie dachu i ścian oraz sam dach. Koszt, który nas czeka w najbliższych miesiącach to kilkadziesiąt tys.
 • Parking – przyda się gruz i tłuczeń
 • W związku z tym, iż w tym roku jeszcze nie musimy odprowadzać kwoty z daniny diecezjalnej do Kurii, ministranci tutaj po Mszy oraz w parafii na Głuszynie i w Borówcu będą rozdawać koperty na daninę, która w całości przeznaczona jest na spłatę okien i drzwi. Arcybiskup Gądecki, który wizytował naszą Parafię, przyjaznym okiem patrzy na naszą pracę i wspiera ją modlitwą i finansami.
 • Na koniec chciałem serdecznie podziękować wszystkim za każdą ofiarę jaką składacie na budowę kaplicy. Każdy wg swoich możliwości wspiera nasze wspólne dzieło. Dziękuję parafianom, którzy wkładają swoją cegiełkę na budowę w postaci pracy nadzorczej, projektów, pracy fizycznej – wszystko to jako dar dla parafii. Jednocześnie zapraszam wszystkich do wspólnego tworzenia i budowy naszej kaplicy: swoją pracą, finansami, znajomościami, może jakimiś materiałami budowlanymi.

Jeśli też ktoś z parafian jest w stanie wspomóc parafię pożyczką w dowolnej kwocie – też proszę o kontakt. Płatności pewne można rozkładać, odkładać, ale nie w nieskończoność.

Moi drodzy! Ta kaplica to nasze wspólne dzieło. Tak się tworzy również wspólnota. Dziękuje Wam, że jesteśmy razem.